Ciąża to ważny czas dla przyszłej mamy, również bardzo trudny i wymagający dla jej organizmu. Z doświadczenia lekarzy wynika jednak, że do ciąży przygotowuje się niewiele kobiet. Zwykle dopiero wtedy, kiedy już w nią zajdą, zaczynają zastanawiać się nad tym, co robić, by zdrowo ją przeżyć.A to bardzo ważne, by przygotować organizm do ciąży już dużo wcześniej. Opowiada nam o tym lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii oraz perinatolog, Robert Brawura Biskupski Samaha.
Dr Susanna Unsworth jest ginekologiem i założycielką kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii. Lekarka podzieliła się w mediach wskazówkami na temat tego, jak przygotować się do wizyty u specjalisty. Pod lupę szczególnie wzięła jedną kwestię – czy przed wizytą u ginekologa trzeba się myć, czy można przyjść do gabinetu np. od razu po pracy? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć.
Do naszej redakcji napisała czytelniczka Aneta, która pojechała na wakacje do Hiszpanii bez karty EKUZ i dodatkowego ubezpieczenia. Niestety upadła na schodach i musiała odwiedzić szpital. Rachunek, który tam dostała, musiała opłacić od ręki. Oto jej historia.
Kiedy ma się 40 lat nie jest się już pierwszej młodości, ale nie jest się jeszcze starym. To szczególny wiek, w którym może ujawnić się wiele chorób, np. nowotwór czy miażdżyca. Na jakie objawy zwrócić uwagę, by wcześnie wykryć chorobę i mieć szansę wyzdrowieć?
Każdy z nas miał kiedyś siniaka, ale nie każdy bez wyraźnej przyczyny. Niektóre osoby wystarczy złapać za rękę, żeby pojawił się na niej podskórny wylew. Niestety nie świadczy to o dobrym stanie zdrowia, a o kiepskiej kondycji naczyń krwionośnych lub niedoborach składników odżywczych. Czasami też oznacza poważną chorobę.Lista schorzeń skutkujących skłonnością do powstawania siniaków jest długa. Oto te najczęściej spotykane i podpowiedź, jakie badania wykonać.
"Sarkoidoza" – to słowo kojarzy każdy, kto obejrzał jeden odcinek hitowego serialu "dr House". Powiększone węzły chłonne? Sarkoidoza. Dziwne zmiany w płucach? Sakroidoza. Ból nóg? Sarkoidoza. I to doskonale pokazuje, jak wiele narządów zajmuje ta choroba. Na czym polega? Czy jest nadzieja dla chorych?
Mammografia to badania wykrywające raka piersi, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów. Niewiele kobiet wie, że można je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Sprawdź, czy jesteś na liście i dowiedz się, dlaczego warto.Bezpłatną mammografię raz na 2 lara mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat, a te z grupy ryzyka oraz z dawniej zdiagnozowanym nowotworem piersi, nawet co rok. Do badania nie jest potrzebne skierowanie. Jak je załatwić?
Ważne zmiany, o których warto wiedzieć! Lekarze rodzinni uzyskali nowe uprawnienia. Mogą teraz bezpośrednio skierować pacjenta na specjalistyczne badania, które wcześniej wymagały skierowania od specjalisty. O jakie badania chodzi?